E-Ticaret Başlangıç Senaryosu

Öncelikle bir e-ticaret altyapı sağlayıcısı araştırması yapmalısınız, çoğu girişimci sistemin kendisine ait olması gerektiğine inanarak bu yazılım firmalarından fiyatlar almaya başlıyor. Lakin hesap etmedikleri bir çok konu onları devam eden süreçte hüsrana uğratıyor bunlardan ilki güncellemeler; e-ticaret sistemlerindeki en önemli konu güncel bir altyapı kullanmaktır, dönemin getirdiği bütün yenilikleri takip edip sitenizde sürekli güncel bir altyapı kullanmalısınız haliyle yazdırmış olduğunuz e-ticaret sisteminin güncelleştirmeleri için yazılım firmasına tekrar ve tekrar ödemeler yapılacak. İkinci konu güvenlik ve barınma; sistemi yazdırdınız, tamam başlayabilir dediğiniz anda müşterilerinizin bütün verilerinin barınacağı her yıl ücret ödeyeceğiniz ultra güvenlikli bir sunucuya ihtiyacınız olacak. Bu iki maddeyi göze alarak başladınız, sistemi yazdırdınız, sunucuya yüklediniz ve işe koyuldunuz sistem kullanılmaya başlandıkça hataları tespit edilecek, tespit edilen hataların az olması halinde bile sürekli size ek maliyet ve zaman kaybettirecek. Bir E-ticaret danışmanı olarak bol zamanınız ve harcayacak çok paranız yoksa kendi sistemime sahip olmak istiyorum, düşüncesinden hemen kurtulmanızı tavsiye ediyorum .

E-Ticaret Altyapısını Nasıl Seçmeliyiz ?

Şimdi gelelim konumuza artık neden bir altyapı sağlayıcısı seçmemiz gerektiğini yüzeysel olarak anladık. Ülkemizde birçok E-ticaret altyapı sağlayıcısı mevcut. Bu altyapılar arasından seçim yaparken öncelikle müşteri yorumları ve firmanın sahip olduğu referanslar incelenmeli, sonrasında varsa demo sürümü talep edilerek ihtiyacınızı karşılayabilecek bütün özelliklere sahip olup olmadığından emin olmalısınız. Artık ihtiyacımıza ve bütçemize uygun bir altyapı sağlayıcısı ile anlaştık ve sitemizi kurduk.

E-Ticaret Sitemizin Tasarımında Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Bu aşamada bir web sitesinin iç düzeni nasıl olmalı, kategori yapısı nasıl belirlenmeli, firmamızın kullanıcılara kolay bir kullanıcı deneyimi sunmak için neler yapması gerekli ? Bu konularda iyice düşünüp her şeyi netleştirmelisiniz bir an önce işe koyulmalıyım gibi düşünceler tam tersi süreci uzatacaktır. Belirlediğimiz şekilde kategori yapısını oluşturduk. Bu aşamada sitenizin profesyonelliğini ve güven vermesini istiyorsanız, kurumsal renkleriniz ile dizayn edilmiş bir temaya ihtiyacınız olacak, sitenizdeki bütün sayfaların tasarımını kurumsal renklerinize uygun olarak baştan sona düzenlenmeli, görseller banner ve slider düzenlemeleri yapılmalısınız.

E-Ticaret Sitemizde Ürünleri Yüklerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Sitemiz hazır ve ürünleri yükleyebiliriz. Ancak ürün yükleme işlemine başlamadan önce SEO (search engine optimization) konusu ile ilgili bilgi edinmelisiniz. Ürünleri yüklerken kullanıcıların nasıl aramalar yaparak ürünlerinize ulaşmaya çalışacağını tespit ederek bu kelimeleri ürün yükleme esnasında nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmelisiniz, aktif olarak e-ticaret sitesinde satış yapan bir çok firmanın hiç önemsemediği bir konu olsa da, profesyonel e-ticaret sitelerinin hepsinde en önemli konumdadır.

SEO Neden Önemlidir?

Basitçe açıklamak gerekirse sitenizi ilk kurulduğunda çölün ortasında satış yapmaya çalışan bir kırtasiye gibi düşünün. Ancak düzgün yapılmış bir SEO sizi bir okulun tam karşısına taşıyabilir. Sitenize organik trafik çekmenizde ve Google reklam maliyetlerinizi düşürmenizde çok büyük etkisi olacaktır. Google sitenizdeki her sayfa için kelimelere puanlar verir. Örneğin bir kıyafet satış siteniz var ana sayfanıza “erkek pantolon” kelimesiyle Google Ads’ten reklam açtınız, ana sayfanız erkek pantolon kelimesinde Google’dan 10/5 puan aldığını varsayalım. Kelimemizin en düşük maliyeti “0,30₺”, en yüksek maliyetini “2₺” olarak alalım, 5 puan ile ortalama maliyetimiz “1,15₺” olacaktır. 7 puanda “0,81₺”, 10 puanda “0,30₺” olacaktır.
Puan ne kadar yüksekse, siteniz organik yani reklamsız olarak ön sayfalara yaklaşacaktır. Tabi ki sitenizin ön sıralara yerleşmesinde, aldığınız puanın yükselmesinde tek etken ürünlere yapmış olduğunuz SEO çalışması değil. Sitenize gelen dış linkler, oluşturduğunuz sayfaların yapılarının SEO uyumlu olması, site içi linklerin düzgün kullanılması ve benzeri bir çok konu mevcut.

Hangi SEO Çalışmalarını Yapmalıyım?

Özellikle ürün sayınız fazlaysa, ürün SEO çalışmasını kendi bünyenizde yapmanız maliyet açısından size büyük fayda sağlayacaktır. Ancak fazla zamanınız yoksa ürünlerinize SEO çalışması yaptırmak için bir ajanstan destek alabilirsiniz. Diğer SEO çalışmalarında ise bilinçsiz yapılmış SEO sitenize zarar verebilir ve Google puanlarınızı düşürebilir, bu nedenle diğer SEO çalışmaları için profesyonel bir ajans ile çalışmalısınız.
Artık araştırmamızı yaptık ve ürünlerimizi SEO ile uyumlu bir şekilde girmeye başladık ve emeğimizin karşılığını almak için sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu aşamada reklam için görüşmeler yapmaya başlamalısınız. Tecrübeli ve sizi başarıya ulaştırabileceğinden emin olduğunuz bir reklam firması seçmelisiniz. (Bizi Aramayı da Unutmayın 🙂 )

Başlıca kullanılması gereken reklam alanları:

Google Ads Alışveriş Reklamları

Google alışveriş reklamları, E-ticaret sitenizde daima açık kalması gereken ve satışlarınızı artıracak, en önemli reklam çeşidi, olmazsa olmazıdır. Bu reklam alanı Google da herhangi bir ürün araması yapıldığında alışveriş butonuna basarak ulaşabileceğiniz bölümdür. Aradığınız ürünün görsel fiyat ve açıklama bölümlerinin görüldüğü, insanların diğer siteler ile kıyaslama yapabileceği, bu yüzdende sürekli rekabetin en üst seviyede olduğu bir platformdur. Bu reklam çeşidinde tekliflerin düzgün verilmesi ve daima piyasanın takip edilmesi çok önemlidir.

Google Ads Arama Reklamları

Google ads reklamları, bir E-ticaret sitesinin başarıya ulaşma sürecinde önemli bölümlerinden bir tanesidir. Bunun en büyük sebebi müşteriyi siz aramıyorsunuz, müşterilerinizin sizi bulmasını sağlıyorsunuz. Örneğin: motosiklet yedek parçası satan bir firmasınız ve “motosiklet farı” kelimesine reklam verdiniz. Google dan “motosiklet farı” araması yapan bir kullanıcının reklamınızı görüp sitenize girmesini sağlıyor ve far arayan müşterinizi direkt far ile buluşturuyorsunuz. Potansiyel müşterilere yol gösterip bu ürün bizde var gelin alışveriş yapın demiş oluyorsunuz.

Google Ads Görüntülü Reklamlar

Google görüntülü reklamlar internette gezerken sağda solda karşınıza çıkan görsel reklamlardır, insanların firmanıza göz aşinalığı kazanmasını sağlayan reklam tipidir. Örnek veriyorum; profesyonel e-ticaret sistemlerini düşünün neredeyse hepiniz logosunun neye benzediğini, hangi renkleri kullandıklarını istemsizce bilirsiniz. İnternette bir görsel gördüğünüzde ismini veya logosunu görmeseniz dahi görselin o firmaya ait olduğunu bilirsiniz. Bu reklam çeşidinin en büyük amacı insanların hafızalarına firmanızı kazımaktır. Bununla birlikte kampanya tanıtımı gibi bir çok konuda size büyük yardımı dokunacaktır.

Google Ads Youtube Reklamları

Youtube Reklamları hemen hemen hepimizin her gün karşısına çıkmakta. Görüntülü reklamlar ile benzer etkilere sahip olmasıyla birlikte (göz aşinalığı) çoğunlukla kampanya ve tanıtım amacıyla kullanılmakta. Doğru hedeflemeler ile görüntülü reklamlardan daha fazla etkisi olduğunu düşündüğüm bir platform, bunun sebebi görüntülü reklamlarda bir duyu organımız ile hafızaya kazınırken, youtube reklamlarında 2 duyu organımızla bunu gerçekleştiriyoruz. Youtube reklamlarında iyi sonuç alınamamasının en büyük nedeni; bilinçsiz ve tecrübesiz oluşturulmuş reklamlardır. Özellikle bu konuda işi ehline bırakmalısınız.

Sosyal Medya Reklamları

Hepimizin aşina olduğu sosyal medya nasıl kullanılmalı ve e-ticaret sitemiz için bize nasıl faydalar sağlayabilir ?Sorumuzun cevabı öncelikle kurumsal kimliğe bağlı tasarımlar oluşturmak, sadece ürün paylaşımı yapmadan eğlenceli ve ilgi çekici görseller ile zevkli bir kullanıcı deneyimi yaşatmalısınız. Takipçi sayınızı yükselterek ve bütçenizden kayda değer bir kısmını sürekli bu alana yatırmalısınız. İnsanların zihinlerinde bir yer edinmeniz ve satışlarınızı arttırmanız için oldukça önemlidir. Ancak sadece görsel paylaşarak ve reklam açarak sosyal medyada başarı bir yere kadar. Sürekli yenilikleri takip ederek sosyal medya üzerinde farklı reklam çeşitlerini değerlendirmeli ve uygulamalısınız. Bu şekilde sitenize sosyal medya üzerinden sürekli trafik çekmiş ve hareketliliği sağlamış oluyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir